Sikker mail
+45 59 44 65 77
info@rgh.dk
Sikker mail
On-boarding

Moms på visse fritidsaktiviteter

Moms på visse fritidsaktiviteter

Fra 1. januar 2026 vil der blive en skævvridning i momsfritagelsen på visse fritidsaktiviteter afhængig af, om de udbydes af kommercielle virksomheder eller af foreninger, såsom landets idrætsforeninger.

For kommercielle virksomheder vil visse fritidsaktiviteter fra 1. januar 2026 skulle momsbelægges, hvilket gør ydelserne dyrere for de privatpersoner, som køber dem.

For foreninger, såsom landets idrætsforeninger vil fritidsaktiviteter fremover fortsat ikke skulle momsbelægges.

Hvilke fritidsaktiviteter skal momsbelægges af kommercielle virksomheder

Visse af de fritidsaktiviteter, der fra 1. januar 2026 vil skulle momsbelægges inkluderer holdundervisning inden for fitnessaktiviteter, spinning, zumba, yoga, crossfit, dans mv. Ligesom undervisning i aktiviteter såsom keramik, tegning, madlavning, bridge, sprog, sang mv. også skal momsbelægges fremover, medmindre hovedformålet med undervisningen er fagligt – forstået som undervisning, der kan sidestilles med egentlige uddannelsesforløb. Ud fra ovenstående vil f.eks. faglig uddannelse dermed fortsat være momsfritaget.

Hvordan påvirkes priserne

Når virksomhederne skal pålægge moms på deres undervisningsaktiviteter, vil det som udgangspunkt føre til højere priser for deltagerne. Til gengæld får de berørte virksomheder mulighed for at trække moms fra på deres omkostninger, hvilket delvist kan afbøde prisstigningen. Samtidig bliver de fritaget for at betale lønsumsafgift. Alt andet lige vil det dog betyde, at ydelserne vil blive dyrere.

Varsling om muligt skattefradrag for motion

Regeringen har desuden oplyst, at de tiltænker at indføre en momsfritagelse for unge under 29 år samt et skattefradrag for personer over 29 år, der skal kompensere for stigningen, hvilket der kan læses mere om i forslag til finansloven for 2026. Summen er, at formålet hermed er at afbøde konsekvenserne af eventuelle prisstigninger på de motionsaktiviteter og den sang- og musikundervisning, der fra 1. januar 2026 skal pålægges moms.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag nyheder fra finansbranchen, tidsfrister og gode historier.

Book et møde og få en gratis konkurrentanalyse

Få en gratis konkurrentanalyse inkl. en hel times gennemgang med en af vores revisorer.
© 2025 RevisorGården | Hjemmeside af MerkurNord
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram