Vi er trådt ind i et nyt år og hvis du ikke allerede har givet din forskudsopgørelse et serviceeftersyn, så er det en god lejlighed til at gøre det nu.
Som boligejer i 2024 vil du opleve ændringer i din forskudsopgørelse. Ejendomsværdiskat og ejendomsskat(grundskyld) vil nu blive opkrævet løbende gennem denne opgørelse. Derfor skal du gennemgå disse beregninger med omhu.
Hvis skatterne stiger efter 2024, kan du indefryse stigninger i både ejendomsværdiskat og ejendomsskat. I den forbindelse skal du være opmærksom på, at du aktivt skal vælge/fravælge indefrysningslån på din forskudsopgørelse. Lånet er forrentet og renterne er ikke fradragsberettigede.
Mange tror at en høj indkomst på forskudsopgørelsen automatisk betyder at de ikke får nogen restskat når året er omme og årsopgørelsen lander. Det er dog ikke rigtigt, da restskatten afhænger af flere faktorer end blot lønindkomsten.
Med undtagelse af den nye boligskat, så baseres din forskudsopgørelse for 2024 på årsopgørelsen fra 2022. Hvis du vil have et par tips, så gør følgende:
Kontroller værdien af din fri bil, da den angivne værdi muligvis ikke er korrekt, idet registreringen baseres på tidligere år (historisk værdi).
Fra 2024 ændres beskatningens satserne for biler: 23% for værdier under 300.000 kr. og 22% for værdier over. Derudover skal der medregnes miljøtillæg på 600% (2024). Vær særlig opmærksom på at beregne miljøtillægget korrekt, da det kan drille. For at beregne miljøtillægget skal du gange én af de tre periodiske afgifter (vægtafgift, grøn ejerafgift, CO2-afgift) med satsen på 600%.
Kontroller din forskudsopgørelse hvis du
Husk at korrigere dit befordringsfradrag, så det afspejler dine aktuelle arbejdsdage på arbejdspladsen (en hjemmearbejdsdag er ikke en befordringsdag).
Når du har rettet forskudsopgørelsen, vil det få betydning for dit skattekort og dine fradrag senest i den kommende måned
Hvis du vil spare op til din alderdom, er der bl.a. disse muligheder:
Tal med din pensionsekspert om det, for der er mange der betaler for meget til deres ratepension.
Selvom håndværkerfradraget blev afskaffet i 2022 er det stadig muligt at få fradrag for udvalgte serviceydelser på din bolig eller sommerhus. I 2024 er beløbet næsten fordoblet og du kan få fradrag for 11.900 kr. pr. år.
Hvis organisatioen er godkendt af Skattestyrelsen, så kan du få fradrag for donationer til velgørende foreninger op til 17.700 kr. pr. år. Du finder listen her.
Har du brug for hjælp så står vi klar til at hjælpe på dig 5944 6577 eller info@rgh.dk. Du er naturligvis også velkommen til at kontakte din revisor eller bogholder direkte.